Ako správne vybrať priemyselný vysávač?

Ponúkame Vám pár užitočných rád, ako si správne vybrať vysávač.

Druh vysávaného materiálu

Jednou z dôležitých vecí pre správny výber je druh vysávaného materiálu. Mnoho ľudí je unesených, ak sa dozvedia, že ich vysávací pomocník dokáže vysávať vodu. Je to vlastne možné u každého, či už technického alebo priemyselného vysávača, lebo majú štandardne sanie a motor uložený vo vrchnej časti. Akurát je rozdiel vo veľkosti nádoby, spôsobe vyprázdňovania a hlavne kontrole naplnenia kvapalinou.
Voda neptrí medzi problematické materiály pri vysávaní. Väčším kameňom úrazu sú sypké, lepivé a ťažké materiály a hlavne jemný prach.

Voda

Pri vysávaní vody a kvapalín sa používa spravidla nádoba o objeme minimálne 100 litrov. Ďalším dôležitým prvkom je plavák alebo elektronický snímač naplnenia nádoby, ktorý chráni pred preplavením a preplnením nádoby. Vyprázdňovanie kontajnera býva najjednoduchšie pomocou vypúšťacieho ventilu, kde voda vyteká samospádom. Medzi rýchlejšie a efektívnejšie spôsoby patrí tlakovanie (nafukovanie) odpadovej nádoby zmenou smeru prúdenia vzduchu, kde sa využívajú vlastné sacie turbíny. Najdokonalejší spôsob je vstavaným výkonným čerpadlom.

Pevné látky

Pri pevných látkach, ako sú rôzne predmety pri priemyselnej výrobe je dôležitá ich hmotnosť a množstvo. Pokiaľ je hmotnosť vzhľadom na veľkosť nečistoty vysoká (skrutky , kúsky kovov, oceľové guličky a podobne) treba brať zreťeľ na podtlak - vákum vysávača. Ten nám slúži na zdvihnute vysávaného materiálu a následné dopravenie do odpadovej nádoby. Pri väčších množstvách je dôležité aj množstvo vzduchu za jednotku času. Čím viac vzduchu, tým rýchlejšie vysávanie.

Jemný prach

Je jeden z najproblematickejších materiálov pri priemyselnom vysávaní. V tomto prípade zohráva hlavnú úlohu typ filtra, spôsob čistenia filtra, a hlavne veľkosť filtračnej plochy. U našich priemyselných pomocníkov je na výber množstvo výrobkov, kde v prípade veľkého množstva jemného prachu je možnosť predradenia cyklónu a následne veľkej filtračnej jednotky s aktívnym pneumatickým čistením filtra.

Lepkavý prach

Pri lepivom materiály sa najčastejšie používa iný typ filtrov, Jedná sa o PTFE filtračné jednotky, ktoré si aj napriek zvýšenej lepivosti poradia s lepkavým vysávaným materiálom.

Horúce materiály

Na vysávanie horúcich materiálov doporučujeme sacie jednotky s NOMEX filtrami odolnými vysokým teplotám.

Materiály vytvárajúce statickú elektrinu

Pri vysávaní často dochádza k tvorbe statického náboja, čoho dôsledkom je nepríjemné šteklenie, ba až kopanie pri vysávaní. Riešením sú vysávače v antistatickom prevedení. Naša spoločnosť je schopná vybaviť vysávaciu jednotku aj antistatickým filtrom.

Filter a filtračná plocha

Je najdôležitejšia časť vysávača, na ktorú treba dať veľký dôraz. Pri jej správnej voľbe sa dostane zaručene dobrý výsledok pri vysávaní. Malá plocha filtra sa pri vysávaní jemného prachu po krátkej dobe zanesie, čo má za následok zníženie sacieho výkonu.
Preto treba voliť väčší filter aj s prípadnou možnosťou čistenia.

Výkon, nie príkon

Zákazníci sa často pri výbere rozhodujú podľa príkonu. Často to býva zavádzajúce, nakoľko nie je vždy vysoký príkon zárukou veľkého výkonu. Výkon vysávačov je závislý hlavne na množstve vzduchu, ktorý prejde turbínou za jednotku času a podtlakom, ktorý je daný konštrukciou sacej turbíny. Pokiaľ nemáte k dispozícii údaj o výkone, doporučujeme Vám riadiť sa podľa týchto údajov a konštrukčného prevedenia.

Jednofázové alebo trojfázové

To, pre aký sa máte rozhodnúť, záleží v prvom rade od dostupnosti elektrických zásuviek. V prípade, že máte možnosť 230V aj 400V, voľba závisí od požadovaného výkonu a od dĺžky používania. Veľké vysávače s vysokým výkonom sú trojfázové. Vo väčšine prípadov sa vysávače do priemyslu používajú na 400 V.
Čistiace stroje Priemyselné vysávače Nilfisk CFM Vysokotlakové čističe Čistiace a umývacie stroje na podlahy Čistiace stroje Vysokotlakové umývačky Upratovacie služby Zvolen Čistiaca technika VILTECH